Backlink Nedir ve Neden Önemlidir? – SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

Backlink nedir?

Backlink, bir web sitesinde bir sayfadan diğerine giden bağlantıdır. Gelen bağlantı olarak da adlandırılan backlink, sitenize herhangi bir yerden ziyaretçi getirebilir;

  • Bir Haber Sitesi
  • Blog
  • Çevrimiçi Dizin
  • Ücretli Yönlendirme

Önemi Nelerdir

Her bir backlink, bir sayfanın kalitesine yönelik harici bir güven oylamasını temsil eder.

Arama motorlarının bir sayfanın değerini ve arama sonuçlarında nasıl sıralanacağını belirlemesine yardımcı olur sayfanıza yönlendirme trafiği olarak ziyaretçi göndererek dizin ekleme ve hızlı bir şekilde hemen bulunmasını sağlamaktadır.

Google’ın PageRank algoritmasında geri bağlantıları dikkate almasının nedeni budur. Ancak, tüm geri bağlantılar iyi geri bağlantılar değildir. Kaliteli geri bağlantılar saygın web sitelerinden gelir ve konuyla ilgilidir. Doğal ve tematik geri bağlantılar güven ve otorite oluşturur.

Arama motorları düzenli olarak bilgi toplar ve belirli bir sorgu için arama sonuçlarında web sayfalarını nerede sıralayacağına karar verir. Sayfalarınız daha fazla geri bağlantı biriktirdikçe sayfa sıralamaları yükselir. Google’ın yeni sayfaları bulmasına yardımcı olmaktadır.

Bağlantılara tıklayarak yeni web siteleri bulmanıza benzer şekilde, arama motoru tarayıcıları da henüz dizine eklemedikleri sayfaları keşfetmek için giden bağlantıları takip eder.

Güvenilirlik Oluşturma

Arama motorları güvenilir olduğunu düşündükleri alan adlarına bakar. Google’ın onayını almış bir site sizin sayfanıza ziyaretçi gönderdiğinde, sıralamanızda etkili olacak etmenlerden biridir.

Bu hak edilmiş geri bağlantılar genellikle Google için bağlantı verilen sayfaların değerli içeriğe sahip olduğunun iyi bir göstergesidir.

Yönlendirme Trafiği Gönderme

Dikkatle seçilmiş alakalı bir siteden alınan bir geri bağlantı yalnızca trafiği artırmakla kalmaz, aynı zamanda nitelikli potansiyel müşterileri doğrudan web sitenizdeki dönüşüm noktalarına da gönderebilir.

Link oluşturma, kapsamlı bir SEO stratejisinin parçasıdır ve içerik oluşturma çabalarını desteklemeye yarar.

Trafik çekmek ve güvenilirliğinizi artırmak için doğru geri bağlantıları nasıl elde edersiniz?

Sitenizi dizinlere gönderin Web sitenizi sektörünüze veya topluluğunuza odaklanan, özellikle de kullanıcılar için değer yaratmaya odaklanan yüksek kaliteli dizinlere gönderin.

Ticaret birlikleri, meslek örgütleri, ağ grupları ve sektör liderlerine ait siteler için bir niş arayın. Rastgele etkinliklere işaret eden ve haritaları kontrol etmeyen düşük kaliteli dizinlerden kaçının.

Google bu tür siteleri bağlantı şemalarıyla ilişkilendirebilir. Geri bağlantı isteyin. Doğrudan otorite sitelere gidin ve geri bağlantı isteyin. Karşılığında değerli bir şey sunabilirseniz başarılı olma olasılığınız daha yüksektir.

Sitenizde uygun bir sayfa önerin ve siteden bu sayfaya yönlendirme yapmasını isteyin.

Yüksek kaliteli içerik blog yazıları, infografikler ve video eğitimleri gibi faydalı, derinlemesine içerik sağlayın. Kullanıcılarınızın aradığı içerik türlerini belirlemenize yardımcı olması için anahtar kelime araştırmasını kullanın.

Hedef kitlenizin ilgisini çekecek anketler, istatistikler ve vaka çalışmaları toplayın.

Backlinklerin çalışması ne kadar sürer?

Genellikle, gelen bağlantıları yerleştirdikten 30-45 gün sonra backlink portföyünüzde görürsünüz. Backlinkler indekslendikten sonraki iki hafta içinde arama motoru sıralamalarını etkileyebilir, ancak etkilerinin boyutu backlinkin ne kadar yeni olduğuna ve hedef anahtar kelimenizin ne kadar rekabetçi olduğuna bağlı olabilir.

Backlink miktarı mı yoksa backlink kalitesi mi daha önemlidir?

Bir anahtar kelime için ilk üç rakibe kıyasla sitenize yönlendiren alan adlarında önemli bir eksiklik varsa, aradaki farkı kapatmak için niceliğe odaklanılmaktadır.

Geri bağlantıların kalitesi önemlidir, ancak yönlendiren alan adlarının tematik alaka düzeyi, genellikle yanlış anlaşılan alan adı otoritesi sinyallerinden daha önemlidir.

Geri bağlantılarda kullanılan bağlantı metni ideal olarak uygun anahtar kelimeler içermelidir, ancak yalnızca belirli bir ölçüde kullanılmalıdır.

Özel blog ağları nedir ve bunları kullanmak siteme zarar verir mi?

Özel Blog Ağı, yalnızca geri bağlantı satmak amacıyla oluşturulan bir grup web sitesidir. Düşük kaliteli rastgele içerik içerirler ve algoritmaları geri bağlantıların doğru şekilde elde edildiğine inanmaları için kandırmaya çalışırlar.Özel blog ağı arama sıralamalarını manipüle ettiğinden, google’ın web yöneticisi kalite yönergelerini ihlal eder ve sizi manuel ceza alma riskiyle karşı karşıya bırakır. Ayrıca Backlink stratejileri içeriğini ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın