En İyi 8 Backlink Stratejisi

Geri bağlantılar veya diğer adı ile backlink, Google’ın web sitesi derecelendirmeleri söz konusu olduğunda şüphesiz en önemli faktörlerden biridir. Elbette dikkat edilmesi gereken başka hususlar da vardır. Kalitesiz ve alaka düzeyi düşük backlink veya geri bağlantılar alarak çok fazla trafik kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, web siteniz için backlink elde etmek için en kritik stratejilere ve sitenizin trafiğini artıracak doğru backlink stratejilerine odaklanmalısınız.

1.Bağlantısız Bahsetmenin Talep Edilmesi

Geri bağlantılarla SEO sıralamanızı iyileştirmek için en basit ve en temel strateji, bağlantı verilmemiş sayfaları geri kazanmaktır. Basitçe söylemek gerekirse, markanızdan bahsedenleri takip edin. Bunu Google’ın kendisini kullanarak ücretsiz olarak ya da ücretli bir uygulama edinerek ve ek istatistiklere erişim sağlayarak yapabilirsiniz.

2. Bağlamsal Şekilde Bağlantılar Dizaynı

Birçok kişinin tercih ettiği bir diğer strateji de bağlamsal bağlantılar kullanmaktır. Bu, özellikle içeriğinizi “daha fazlasını okuyun” bölümü gibi ek kaynaklarla zenginleştirmek istiyorsanız iyi bir seçenektir. Elbette, bağlamsal bağlantıları kullanmak için öncelikle doğru potansiyel müşterilerinizin kimler olduğunu belirlemelisiniz.

Başka bir deyişle, örneğin 2022’in en iyi 10 ekran kartı hakkında bir özet yazdıysanız, benzer metinler yazmış ve başka makaleler önermeye istekli yazarlarla iletişime geçmelisiniz. Elbette, sizinle işbirliği yapmayı neyin makul kıldığını ve içeriğinizin neden gönderilmeye değer olduğunu açıklamalısınız.

Bağlamsal bağlantıları kullanmak, bağlantısız bahsedenleri talep etmek kadar kolay değildir, ancak kesinlikle karşılığını verir.

3. Kendiniz Bir Kaynak Olun

Daha saygın geri bağlantılar elde etmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, diğer yayıncılar için kendiniz bir kaynak haline gelmektir. Bunu, diğer yayıncılar tarafından paylaşılmaya veya alıntılanmaya değer yüksek kaliteli içerik oluşturarak yapabilirsiniz ve bunu her yaptığınızda bir geri bağlantı elde edersiniz.

Unutmayın ki önemli olan tek şey kalite değildir, aynı zamanda oldukça hızlı olmanız da gerekecektir. Aksi takdirde, yayıncı sizin yerinize başka bir kaynak seçebilir.

4. Eski İçerikleri Güncellemeyi Unutmayın

Son zamanlarda güncellenmemiş makaleleri aramayı unutmayın ve ardından bu makalenin kaç tane geri bağlantısı olduğunu kontrol edin. Ancak, yalnızca en iyisini hedefleyin ve yalnızca birçok farklı kaynak tarafından referans verilen makaleleri, tercihen en güvenilir olanları seçme konusunda özenli olmaya dikkat edilmelidir…

5. Ücretsiz Araçlar Oluşturun

Bu strateji beceri gerektirir. Ancak gerekenlere sahipseniz, gerçek bir backlink makinesi yaratabilirsiniz. Böyle bir aracı düzgün bir şekilde inşa etmek yeni potansiyel müşteriler bile yaratabilir.

Ancak, inşa etmek için doğru aracı seçmeniz önemlidir. Bu yüzden önce anahtar kelimeler hakkında biraz araştırma yapın. Örneğin, “jeneratör” veya “şablon” metinlerini girdiğinizde karşınıza ne çıktığını görebilirsiniz. Ardından, rakipleriniz için şu anda en fazla geri bağlantıyı hangi tür aracın sağladığını öğrenin.

Süreç kolay olmayabilir, ancak bu stratejinin tercih edebileceğiniz en iyi stratejilerden biri olduğundan emin olabilirsiniz.

6. Kapsamlı Kılavuzlar Yayınlayın

Mümkün olduğunca çok sayıda kaliteli geri bağlantı oluşturmak için deneyebileceğiniz bir diğer şey de rehberler yazmaktır. Ancak, rehberlerin başarılı olabilmesi için ayrıntılı, kapsamlı ve teknik olması ve aynı zamanda kolay anlaşılır bir şekilde yazılması gerektiğini unutmayın. En çok uzmanlaştığınız konuyu seçin, çünkü yüksek kaliteli bir rehber yazma şansınız en yüksek olacaktır.

Ücretsiz bir araç gibi, birinci sınıf rehberler de yayıncıların ilgisini çekecektir, çünkü belirli bir konuda eksiksiz ve ayrıntılı bir rehberin müşterilerine çok yardımcı olacağını ve onlar için büyük bir zaman tasarrufu sağlayacağını bilirler.

7. Çeşitli Görseller Ve Gifler Kullanın

Görseller ve infografikler, verileri sunmanın ve takipçileri çekmenin açık ara en iyi yollarıdır. Metin içeriğiniz kadar, hatta daha fazla, size makul miktarda yüksek kaliteli geri bağlantı sağlayabilirler, bu nedenle bunları herhangi bir makalenize ve blog gönderinize eklemeniz fayda sağlayacaktır.

Tablolar, grafikler, veri içeren çizelgeler, bazı grafik şablonları ve hatta ücretsiz fotoğraf galerileri kullanmak, her makale başına yüksek kaliteli bir resim kullanmak iyidir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek vardır, bu nedenle web siteniz için doğru olanı seçmek çok zor olmamalıdır. Nicelik kadar niteliğin de önemli olduğunu unutulmamalıdır.

8. Kırık Bağlantıları Avantajınıza Kullanın

Bozuk giden bağlantıları olan benzer temalı bir web sitesi bulduysanız, sahibiyle iletişime geçmekten çekinmeyin ve kullanıcıları sizin sayfalarınızdan birine yönlendirmek için bağlantıyı güncellemelerini önerin. Bu yöntemin kullanılması, doğru yaklaşımla herkesin nasıl kazanacağının bir başka örneğidir. Harika yeni bir backlink elde edersiniz, makale sahibi bozuk makaleleri düzeltebilir ve okuyucular daha iyi bir deneyim yaşar.

Bozuk giden bağlantıların olduğu doğru web sitelerini seçmek için doğru SEO araçlarını kullanmanız gerekecektir. Bununla birlikte, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek vardır, böylece ihtiyaçlarınıza en uygun olanı kolayca seçebilirsiniz. Unutmayın: geri bağlantılar çok değerlidir ve iyi bir SEO aracı bunları ve daha fazlasını elde etmenize yardımcı olacaktır.

3 Beğeni