Google Discover’a Nasıl Girebilirsiniz? – SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

Bu içeriğimizde Google Keşfet veya diğer adı ile Google Discover bölümünde içeriklerinizin nasıl görünür olabileceğine dair tavsiyelerde bulunacağız.

Google Discover için Tavsiyeler

İçeriğe Dikkat Edin

İçerik her web sitesinin anahtarıdır. İçeriğinizin onu okuyan/izleyen herkese değer kattığından emin olmak önemlidir. Aslında bu, iyi içeriği harika içerikten ayıran şeydir – ikincisi çok daha fazla düşünülerek, net ve kısa yazılmıştır.

Görsel Optimizasyonuna Odaklanın

Google’ın kullanıcı deneyimini onlara kaliteli içerik sunarak geliştirmeye kararlı olduğu bir sır değil. Bu, esasen, yayınladığınız içeriğin fayda, kalite ve etkileşim açısından yüksek olması gerektiği anlamına gelir. Bunu yapmanın en iyi yolu fotoğraflar, afişler ve seçilmiş grafikler şeklinde görsel yardımcılar eklemektir.

Ayrıca, kullanılan görselin kalitesine, pikseline ve boyutuna dikkat edin. Google, en az 1.200 piksel genişliğinde bir fotoğraf kullanılmasını önermektedir.

Videoları Dahil Ederek Etkileşimi Artırın

Videolar, tek yönlü içeriğe hayat vermenin harika bir yoludur. Doğru yapılması koşuluyla herhangi bir web sitesine hayat ve renk katar. Kullanıcılar ve Google, kalite ve optimizasyon açısından yüksek içerik tüketme konusunda titizdir. Bu nedenle, bir video eklerseniz, web siteniz için doğru boyutta, hızlı yüklenen ve alakalı içerik içeren yüksek çözünürlüklü bir video olduğundan emin olun.

Modaya Uygun ve Her Zaman Yenilenen İçerikler Ekleyin

İçerik oluşturucular genellikle seçim yapmakta zorlanır: Zamana duyarlı ve modaya uygun içerikler mi oluşturmalılar? Yoksa bunun yerine her zaman güncel olan içerik parçalarını mı derlemeliler? Bunun tek ve kolay bir cevabı yoktur. İçerik stratejiniz, web sitenizi ziyaret edenlere neyin fayda sağlayacağına göre belirlenmelidir. Bu ikisi arasında bir denge kurmak ve her iki kitleye de bir şeyler sunacak şekilde ikisini karıştırmak kesinlikle harika olacaktır.

İçeriğinizi zamanında yayınlayın

Google Discover’da yer almak için içeriğin zamanında yayınlanması çok önemlidir. Bunun nedeni, her zaman yeşil ve zamanında içeriğin Discover’ın temel özellikleri olmasıdır. Bu nedenle, zamanında yapılan içerik paylaşımlarının Google Discover’da fark edilme şansı daha yüksektir. Bunun dışında, trend olan veya yaygın olarak popüler olan konulardaki içeriklerin Discover’da yer alma şansı daha yüksektir. Bununla birlikte, kalıcı popülariteleri nedeniyle Discover’da bir konum elde eden bazı hiç eskimeyen konular da vardır.

Kullanıcı çevrimiçi davranışını her değiştirdiğinde, Google Discover’daki akış gerçek zamanlı olarak ayarlanır. Kullanıcının arama geçmişi, kendisiyle paylaşılan akışı belirler. Bu nedenle, marka sayfanız sektörle ilgili en son güncellemeleri sergilediğinde, daha fazla trafik çeker, marka bilinirliğini artırır ve satışa dönüşen iyi potansiyel müşteriler oluşturur.

Google Haberler Yönergelerini Takip Edin

Özgün ve kaliteli içerik oluşturmak

Arama motorları yerine site ziyaretçileri için içerik oluşturma

Otomatik olarak oluşturulan ve özgünlükten yoksun içerik oluşturmaktan kaçınmak

Uzmanlığı, Yetkililiği ve Güvenilirliği Artırın

Uzmanlık, otorite ve güvenilirliğin kısaltması olan EAT, Google ve kullanıcıları tarafından keşfedilmek için çok önemlidir. Bu aslında, bir web sitesi ne kadar iyi araştırılmış ve doğru içerik oluşturursa, Google’ın gözünde güvenilir bir uzman olma olasılığının o kadar artacağı anlamına gelir.

İçeriğinizi işaretlemek için yapılandırılmış verileri kullanın

Google, web sayfanızdaki içeriği anlamak için çok sıkı çalışır. Bu nedenle, Google’ın anlamasını kolaylaştırmak için derinlemesine bilgi sağlamanız önerilir. Yapılandırılmış verilerden bahsederken, arama motorlarının içeriği anlamasını ve görüntülemesini kolaylaştıran Schema işaretleme kodundan bahsediyoruz. Birinci sınıf sonuçlar için iyi yapılandırılmış bir Schema uygulamasına sahip olmanız gerekir. Yapılandırılmış veriler, içeriğinizin Discover’da görünür olma şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Schema Markup Validator, web sayfalarına gömülü verileri test etmek için yapılandırılmış bir veri test aracıdır.

Bilgi Grafiğine girmeye çalışın

Bilgi grafiği, Google’ın birden fazla kaynaktan derlenen kişisel veritabanıdır. Google’ın arama motoru sonuçlarını geliştirir. Markanızın insanlar tarafından tanınması için bilgi grafiğinde yer alması gerekir. Google bilgi grafiğinde listelenmek, markanızın doğru bağlamda sağlıklı bir çevrimiçi varlığa sahip olduğunu gösterir. Bu aynı zamanda Google’ın markayla bağlantılı varlıkları ve ilgi alanlarını belirlediği anlamına gelir. Bu nedenle, insanlar Google Discover’da ilgili içeriği aradıklarında markanızı sonuç olarak gösterebilir.

Web Sitenizi Mobil Cihazlar için Optimize Edin

Mobil UX ve UI’yi akılda tutmak ve web sitenizi buna göre optimize etmek çok önemlidir. Okunabilirlik ve algının mobil ekran ve dizüstü bilgisayar ekranı söz konusu olduğunda farklılık gösterdiğini unutmamalısınız.

Google Web Hikayeleri ile başlayın

Google web hikayeleri, Google Discover için uygun bir beslemedir. Discover’ın çalıştığı mobil platform göz önüne alındığında, web hikayeleri belirli bir anda düşünmediğiniz ancak ilgilendiğiniz içeriği sağlar. Google web hikayeleri, cep telefonlarında mümkün olan en iyi formatta görsel hikaye anlatımıdır. Bunlar arasında gezinmek çok kolaydır, Discover’da kolayca keşfedilebilir ve kullanıcılar için eğlencelidir.

Yorum yapın