Çevrimiçi Satın Almadan Önce Dikkate Alınması Gereken 3 Şey

Teknoloji her geçen gün daha da karmaşık hale geliyor ve insanların iletişim kurma, etkileşim kurma, çalışma ve mal satın alma yöntemlerini optimize eden ilerlemelere yol açıyor. Bununla birlikte, güvenen doğaları ile birlikte bu teknolojiden yararlanmanın yeni yollarını bulmaya odaklanan insanların yaratıcılığı, yeni gerçeklerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bazı örnekler arasında, kimlik avı dolandırıcılığı ve sosyal mühendislik aldatmacaları gibi yöntemler kullanılarak ticari ve siyasi kurumlara yapılan son ihlaller sayılabilir. Bilgisayar korsanları (fırsatçı bilgi korsanları), kurbanlarına ulaşmak için telefon, e-posta, web siteleri ve hatta salyangoz posta gibi çeşitli kanallar kullanır. Bu makale, bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilen kötü niyetli faaliyetlerin kurbanı olmaktan nasıl kaçınabileceğinizi biraz daha derinlemesine inceleyecektir. Aşağıda, çevrimiçi satın almadan önce dikkate alınması gereken 3 şey bulunmaktadır.

1) Güvenlik

Güvenlik, finansal profilinizi ve aynı zamanda en mahrem bilgilerinizi güvenli bir şekilde korumada çok önemlidir. Çevrimiçi satın almadan önce, web siteleri tarafından alınan güvenlik önlemlerini önemsizleştirmemek önemlidir ve bazen çok önemlidir. Örneğin, üçüncü taraf bir sertifika satıcısı web sitesinin güvenliğini sağlıyor mu? Bir işletmenin gerçekliğini ve güvenilirliğini doğrulamak için Verisign/Norton Secured ve Thawte gibi tüm büyük web güvenliği satıcıları tarafından sunulan Genişletilmiş Doğrulama sertifikaları gibi sertifikalar kullanıyorlar mı? Adres çubuğuna bakmak ve URL’nin yanında yeşil bir güvenlik simgesi olduğunu ve bunun “https://” ile başladığını doğrulamak, bir sitenin güvenliğini doğrulamaya yardımcı olur. Ayrıca, web sitesinin, web sitesinin kredi kartı bilgilerini güvenli bir şekilde yönettiğini doğrulamak için önde gelen kredi kartı satıcıları tarafından belirlenen bir akreditasyon olan PCI uyumlu olduğunu doğrulamak isteyebilirsiniz.

2) Güvenilirlik Teyidi

Bir kuruluşun güvenilirliğini teyit etmek, dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktördür. Yalnızca e-postalar, şifreler, gizli güvenlik soruları ve yanıtları gibi son kullanıcı bilgilerini toplamak ve bu bilgileri daha da kişisel ve özel bilgilere erişmek için kullanmak amacıyla oluşturulmuş birçok çevrimiçi site vardır. Çevrimiçi bir şirketin güvenilirliğini doğrulamanın bir yolu, onların geçmişte var olduklarını doğrulamak ve onların bir gece uçuşu olabileceği fikrini ortadan kaldırmaktır. Erişebileceğiniz ve size bir güven derecesi sağlayabilecek bir kaynak, yerel Better Business Bureau’nuza (BBB) ​​danışmak olacaktır. İlgili derecelendirmeleriyle birlikte web sitesinin arkasındaki şirket hakkında bilgi edinmede yardımcı olabilirler. Aynı şirket için herhangi bir incelemeyle ilgili olarak basit bir arama yapabilir ve üçüncü taraf bir satıcının şirketi “Google Güvenilir Mağazaları” gibi güvenilir bir varlık olarak etiketlediğini onaylayabilirsiniz. Bu üçüncü taraf mühürlerinden bazıları, olası dolandırıcılığa karşı ek tüketici koruması da sağlar.

3) Fiyat Şeffaflığı

Bu konu hakkında yazmak basit. Tüketiciler, açık ve net satış politikaları beklemektedir. Bu, bir web sitesinde satılan ürünün net bir şekilde fiyatlandırılması ve ek ücretlerin net bir şekilde belirtilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu, önlerinde pusuda bekleyen sürprizler varken şeffaflık içinde alışveriş yaptığını sanan deneyimsiz müşteriler için çok önemlidir. Aldatıcı tüccarlar bazen taktikleri konusunda çok açıktırlar ve diğer durumlarda bu konuda oldukça gizli olabilirler. Bazı taktikler, işlem ücretleri, sigorta ve taşıma veya bunların varyasyonları olarak tanımlanan gizli ücretleri içerebilir. Basit sonuç, tüketicinin ürün maliyetlerinde önemli bir artışa maruz kalabilmesidir. Aslında, sipariş toplamı yüzde on ila on beş kadar artabilir. Neyse ki bu samimiyetsiz taktiklerden kaçınmanın basit bir yolu var. Basit eklemeye geri dönün ve sipariş edilen öğelerin toplam değerinin toplandığını onaylayın. Bunu yaptığınızda, satıcının üstesinden gelmeye çalışabileceği potansiyel ek ücretlerle ilgili herhangi bir tutarsızlığı hemen vurgulayacaksınız. Bu şeffaf olmayan satış stratejisi, tüketiciyi çekmek için önceden düşük fiyatların reklamını yapan ve ardından ödeme sırasında arka uçta onlardan gizli ve/veya işlem ücretleri talep edebilecekleri bir satıcıdan satın almaya kandırmak için kullanılan popüler bir aldatıcı araçtır. Fiyat manipülasyonu taktiklerini uygulayan satıcıları belirlemek önemlidir çünkü tüm gizli ve/veya işlem ücretleri siparişe eklendiğinde, tüketicinin gerçekleştirmeyi umduğu tasarruf önemli ölçüde azaltılabilir ve hatta tamamen ortadan kaldırılabilir.

İnternet, açık rekabetten, evden alışverişe, siparişlerin kolayca kapınıza teslimine kadar pek çok avantaj sunsa da, alışveriş deneyiminizin keyfini çıkarırken özel bilgilerinizi korumak için tetikte olmak gerekir. Yukarıdaki önerileri izleyerek, bu tehditlerin ortaya çıkma riskini büyük ölçüde azaltabilir ve aldatıcı satıcıların şeffaf olmayan fiyatlandırma planlarından kaçınabilirsiniz.

Yorum yapın