Autorun Zararlı Virüsleri – Yazılım

Autorun virüsleri çok zararlı olan ve eğer bilgisayara bulaşırsa doğrudan çökmesine neden olan bir virüstür.

Autorun virüsleri bugün bilgisayar kullanıcıları tarafından çok sık karşılaşılan ve dikkat edilmesi gerekilen bir virüstür. Bu virüsten korunmak özellikle bilgisayarı kurtarmak için büyük bir öneme sahiptir. Eğer gerekli işlemler yapılırsa çok kısa bir süre içinde bu virüs bilgisayardan temizlenmiş olur. Çok zararlı olan bu virüs bilgisayara ait olan işletim sisteminin tamamen ortadan kalkmasına neden olur. Bu da doğrudan bilgisayara zarar verir. Özellikle de kullanıcılar bunu bildikleri için bu virüsü araştırırlar. Virüs kısa sürede çözümlenmez ise tüm bilgisayarı kaplar.

Autorun Virüsü

Autorun virüsü exe uzantısı olarak bilgisayarda ortaya çıkan bir virüstür. Çok büyük belge kayıplarına hatta veri kaybına bu virüs neden olur. Autorun virüsünün etkisi çok geniştir. Burada virüsün hangi yolla bulaştığının bilinmesi gerekir. Yani başka bir belge ile birlikte bulaşabilir. Ya da daha sonradan değişime uğrayan bir bilgisayar parçası yani disk ile de bulaşabilir. Burada öncelikle hangi yolla bulaştığına bakılmalıdır. Gerekli sorunun çözülmesi için kökten yapılan bir çözüme ihtiyaç duyulur. Eğer gerekli sorunun kökü bulunursa anında oraya işlem yapılır. Bu işlem genel olarak sorunun çözülmesi için gereklidir. Yapılan işlemler sorası ile takip edilmeli. Doğru bir işlem sonucunda virüs ortadan kalkar.

Virüsten Korunmak

Genel olarak virüsten korunmak için ilk etapta bilgisayar baştan sıfırlanır. Bu sıfırlama sonucunda bilgisayarda mevcut olan tüm belgeler silinebilir. Özellikle belli başlı kayıplar olabilir. Ancak bunun için sıfırlama işlemi yapılmalı. Ayrıca bilgisayarı korumak için bir virüs programına da ihtiyaç duyulur. Sağlıklı ve etkili olan bir program eğer bilgisayara yüklenir ise bu program doğrudan bilgisayarı korur. Burada programın gücü yani işletimi de büyük bir öneme sahiptir. Yani kullanılacak olan program ne ise onun gücüne de dikkat edilmelidir. Virüsten korunmak için bu tür programlara her zaman ihtiyaç duyulur. Virüsten etkili korunmak için virüs bilgisayara bulaştıktan sonra anında vakit kaybedilmeden gerekli işlemler yapılmalıdır.
2 Beğeni

Yorum yapın