Yeni Cisco Yönlendirici Lisanslama Planı

Bu yılın başlarında Cisco, 1841/2800/3800 yönlendiricilere geçiş anahtarlarını duyurdu. Eski yönlendiriciler tamamen satış sonuna ulaşmadı, ancak daha yeni yönlendiriciler (1941/2900/3900) yönlendirici lisanslamasında büyük değişiklikler sunuyor.

Neden farklı? PIX veya ASA’ya benzer şekilde, yeni yönlendiriciler, mevcut özellikleri belirlemek için lisans anahtarları ve evrensel bir görüntü kullanır. Bu yeni lisans şeması, kurulu IOS sürümü ile kurulu özellik seti arasında net bir fark olduğunu göstermektedir. Bunları bağımsız olarak değiştirebilirsiniz ve birbirlerini etkilemezler.

Yalnızca 4 özellik seti olduğu için lisans yapısı kolaylaştırılmıştır. Paketlerin hiçbiri örtüşmüyor. Bunlar:

IP Tabanı: Varsayılan özellik seti. En yaygın yönlendirme protokollerini (RIP, OSPF, EIGRP, BGP), yaygın WAN teknolojilerini (MLPPP, MLFR) ve yaygın LAN teknolojilerini (802.1q ana hat) destekler.

Veri: Veri lisansı, MPLS, ATM, IS-IS ve IP olmayan L3 protokolleri için destek ekler.

Ses: UC (Birleşik İletişim) özellik seti, sesli arabirimler, CallManager Express ve Unity Express modülleri için destek ekler.

Güvenlik: Güvenlik özelliği seti, IPSec VPN yetenekleri, SSL VPN yetenekleri ve IOS güvenlik duvarı özellikleri ekler.

Cisco, uygulamanıza bağlı olarak daha iyisini seçmenize ve seçmenize olanak tanır. Uygun özellikleri çalıştırabildiğinizden emin olmak için her zaman kurulu DRAM ve Flash bellek miktarıyla ilgilenmeniz gerekecektir.

Ayrıca, yükseltilmiş bağlantı noktalarının ve işlemci hızının yeni yönlendiricilerindeki performans özelliklerine göz atın. Alternatif olarak eski 1841/2800/3800 serisinin düşük fiyatını da göz önünde bulundurun. Küçük bir düşünce burada gerçek paralar kazandırabilir.

Yorum yapın