Web 3.0 Nedir? Web 3.0 Yenilikleri – Teknoloji ve Bilim

Web3 – Merkezi Olmayan Web – çeşitli yenilikçi özellikler sunarken istikrarlı ve güvenli, merkezi olmayan web sağlamayı vaat eden internetin en son büyük yinelemesidir.

World Wide Web, 1989’daki başlangıcından bu yana yıllar içinde önemli ölçüde değişti. Web 1.0 salt okunurdur, Web 2.0 ise Google, Facebook, Amazon ve daha fazlası tarafından desteklenmektedir. Bilindiği üzere merkezi platformlarda, kişisel veriler aracılar tarafından kontrol edilir: Dijital medyayı yöneten birileri bildiğimiz üzere hep olmuştur…Sonuç olarak, insanların oluşturdukları içerik ve verileri üzerinde hiçbir kontrolü yoktur.

Web 3.0, web’i daha demokratik hale getirmiştir.

Web3 veya Web 3.0, blok zinciri teknolojisine dayanan yeni bir terimdir. Bu, ademi merkeziyetçilik sürecini destekleyen ve YouTube, Netflix, Google vb. gibi teknoloji devlerine olan bağımlılığı azaltan bir internet alanı anlamına gelir. Kısacası internet kullanıcıları internet arenasına sahip olma gücüne sahip olacaktır. Çok sayıda İnternet kullanıcısı İnternet dünyasının hissedarı olacak tabirini kullanabiliriz.

Web 3.0 ve diğer blok zinciri teknolojilerinin bir örneği olarak, NFT’ler bu internet alanını geliştirmede hayati bir rol oynayacaktır. Ancak, kullanıcı ne kadar bağımsız olursa olsun, hiç kimse web barındırma altyapısı önemini korumaya devam edecektir.Sonuçta, kritik görev ve uygulamaları barındırmak gereklidir.
Web 3.0 genellikle internetin geleceği olarak kabul edilir ve Web2 döneminin aksine, sahiplik ve kontrol merkezi değildir. Web3, gelişmiş gizlilik sağlamak, şeffaflığı artırmak, aracıları ortadan kaldırmak, veri sahipliğini ve dijital kimlik çözümlerini kolaylaştırmak için Ethereum ekosistemi tarafından tasarlanmıştır…
Web 1 bir kitap gibi sadece tek taraflı okunabilirken bu web ve web3 te birtakım değişikliğe ugramıştır.Web 1 Wikipedia ile başladı ve salt okunurdu. Flash ve javascript’in daha sonra tanıtılması, kullanıcıları İnternet tüketicilerine dönüştürdü.

Hedefli reklam dönemi olup kişileri bireysel kullanıcı davranışlarına göre hedefleyebilmektedir. Mahremiyetten yoksundur yani merkezi bir otorite tarafından kontrol edilir.

Web 3.0, blok zincirinin ve merkezi olmayan bir internetin kullanılmasıdır. Kullanıcılar içeriğe sahip olabilir ve herkes içeriği engelleyebilir. Dijital kimliklerin gerçek kimliklerle hiçbir ilgisi yoktur.
Blockchain, bilgileri doğrulama ve dağıtma yeteneğine odaklanır. Semantik Web, makinelerin içerikle daha insan dostu bir şekilde etkileşim kurma yeteneğine dayanmaktadır.

Web 3 merkezi olmayan veri ağları ve yapay zeka dahil olmak üzere yeni teknoloji yeniliklerine dayanmaktadır. Web 2.0, mobil internet, sosyal medya ve bulut bilişimin evrimi tarafından yönlendirildiyse, Web 3.0, gelişmiş makine öğrenimi algoritmaları tarafından yönlendirilecektir.

Ancak Web 3.0, İnternet’in geleceğini tanımlamanın sadece bir yoludur. Bu, mevcut özelliğin önümüzdeki birkaç yıl içinde kazanacağı bir dizi özelliktir.

  • Bir web uygulaması deposu örneklerindeki kanallar
  • Modern web tasarımını öğrenmek için herhangi bir iyi kaynak kitabı
  • web3 internet işini yeniden icat edecek mi?

Yorum yapın