Android Recovery Mod Nedir? Nasıl Girilir? Menüsünde Neler Var? – Akıllı Telefon

Telefonunuza gelmekte olan bir güncelleme 3. Parti olarak yüklenmiş bir uygulama cihaz için sorun yaratabilir. Tabi ki bu iki durum haricinde sistem çökmeleri de yaşanabilir. Bu sorunun üstesinden gelmek geri yükleme modu ile mümkün olmaktadır. İlk olarak öğrenilmesi gereken android recovery mod nedir? Bu mod cihazların en önemli ve kritik bölümlerindendir. Android açık kaynak kodlu işletim sistemi olduğundan genellikle bu işletim sisteminin bulunduğu tüm cihazlarda bu seçenek yer almaktadır.

Bu işlem teknik olarak cihazın açılış diskinde bulunan veri kurtarma modu menüsüne erişim sağlayan ara yüzdür. Root olmayan çoğu cihazda recovery mod bulmak mümkündür. Önemli olan bu menüye giriş yapmak ve bunun nereden ve nasıl yapıldığını bilmektir.

Recovery Menüsüne Giriş Nasıl Olur?

Her Android cihaz için ortak olan tuş kombinasyonu sayesinde menüye erişim sağlanmaktadır. Cihazı kapattıktan sonra ses açma + ana ekran tuşu + güç tuşuna basılı tutup telefonu açınız. Açılış logosu görüldüğü anda güç tuşuna basmayı bırakabilirsiniz. Ana ekran tuşunuz yoksa eğer modelinizde çalışmakta olan kombinasyonu internetten aramalısınız. Bu işlemlerden sonra karşınıza android geri yükleme ekranı çıkacaktır. Yani android recovery mod menüsüne erişmişsiniz demektir. Recovery menüsüne giriş nasıl olur? Diyenler için bu adımların takip edilmesi gerekmektedir.

Recovery Menüsünde Neler Var?

Bu ekrana geldiğinizde menüde neler olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Reboot System Now, cihazı normal şekilde yeniden başlatmanızı sağlamaktadır. Reboot to Bootloader, cihazı kapatıp sistemin sorunsuz şekilde çalışmasını ve cihazı kurtarmaya yarayan kurtarma sistemidir. Cihaz başlatıldığı an cihazın işletim sistemini yüklemesine yardım etmektedir. Apply Update From ADB, Bilgisayar bağlantısı ile cihaza dosyalar atabilirsiniz. Wipe Data, bununla cihazdaki her şeyi silip fabrika ayarlarına dönebilirsiniz. Recovery menüsünde neler var? Sorusu için bu seçeneklerle karşılaşmak mümkündür.

Wipe Cache Partition, telefonda yer alan işletim sistemi uygulamaların cache gibi kalıntı dosyalarını silmenize yardımcı olmaktadır. Tüm bu işlemler için ilk olarak android recovery mod nedir? Sorusunun yanıtını almanız gerekmektedir.
2 Beğeni

Yorum yapın