VPN Kullanırken İzlenecek 6 İpucu

Tüm güvenilir çalışanlarınıza ve ayrıca ana yüklenicilerinize bir istemci VPN veya sanal bir özel ağ yardımıyla ağınıza uzaktan erişim sağladıysanız, VPN kesinlikle son derece yararlıdır. Bir VPN kullanmanın maliyet avantajı ve üretkenlikle ilgili pek çok avantajı vardır. Aşağıda, bir VPN kullanırken izleyebileceğiniz bazı yararlı ipuçları verilmiştir.

1. Güçlü bir kimlik doğrulama yöntemi kullanmalısınız

Bu kesinlikle ağınızın altyapısına bağlı olacaktır. Tüm seçeneklerinizi belirlemek için VPN’nizi ve işletim sisteminizin belgelerini de kontrol edebilmelisiniz.

2. Güçlü bir şifreleme yöntemi kullanılmalıdır.

Bir L2TP veya bir katman iki tünel protokolü kullanıldığında çok yardımcı olabilir. Bu, belirli Microsoft Sunucu türlerine sahip bir ağdır. Örneğin, müşterilerinizin şifresinin çok güçlü olduğu garanti edilmedikçe, bir Noktadan noktaya protokol çok zayıf olarak adlandırılabilir.

3. VPN erişiminizi geçerli bir iş nedeni olan herkesle sınırlayın

Herhangi bir VPN bağlantısı, LAN’a girmek için kullanılabilecek bir kapıdır. Yalnızca esasen açık olması gerektiğinde açık tutmalısınız. Uzak yükleniciler ve çalışanlar, ortak bir temelde gerekli olan dosyaları indirmek için VPN’inize bağlanmaktan her zaman caydırılmalıdır.

4. Seçilen dosyalara extranet ve intranet üzerinden erişim

Güvenli bir parola ve kimlik doğrulama ile birlikte gelen güvenli bir HTTP siteniz varsa, tüm ağınızı değil, yalnızca tek bir sunucudaki seçili dosyaları gösterir.

5. E-posta erişimi VPN gerektirmeden etkinleştirilmelidir

Microsoft Exchange’in tüm sunucularında, Outlook’un bir RPC veya uzaktan yordam çağrısı kullanarak bu Exchange’e erişmesine izin vermek için Exchange proxy için bir sunucu kurmalısınız. Bu açıkça bir SSL şifrelemesi yardımıyla korunmaktadır.

6. Güçlü bir parolayı zorlamak ve uygulamak

Bir parola için çok güçlü bir politika olmalıdır. Ağınızın yalnızca kullanımda olan en zayıf parola kadar güvenli olduğunu da anlamalısınız. Kalıcı olarak şifre tutmasına izin verilebilecek hiç kimse olmamalıdır. Bir kelime, bir sayı veya başka bir alfanümerik şifre kombinasyonu kullanın. Bu, VPN’inizi uzun vadede güvence altına almanıza yardımcı olabilir.

Yorum yapın