Meditasyon Nedir, Hiç Meditasyon Yaptınız Mı? – Nedir?

Meditasyon, ‘derin düşünme’ anlamına geldiği bilinmekte ve aslında bireyin kendi kendine kalarak, somut olan tüm varlıklardan uzaklaşarak ve yalnızca kendi ile başbaşa kalarak düşünceler halinde bulunmasıdır. Meditasyon, her dönemde insan hayatı için gerekli ve yapıldığı anda ruhlardan huzur yaratan bir yöntem olup insanı kendi benliğiyle barıştırdığı bilinmektedir.

Hiç meditasyon yaptınız mı? Oturup düşünmek… Kimisi için saçma bir davranış eylemi gibi gözükse de aslında davranışlarımız, hayallerimiz, sözlerimiz, umutlarımız, yaşantımız ve daha bir çok şey olsun hepsiyle vakit ayırdığımızı, en önemlisi insanı insan yapan özellik olan aklı düşünerek kullandığımızı kanıtlayabilen bir yöntemdir. İnsanoğlu yıllar boyunca düşünerek yol almış ve tuğla üzerine tuğla örmüştür. Derin düşüncelere dalmadan büyük başarılar kazanılır mı? İnsan kendi içine dönmeden kendini tanır mı? Birçok yanıt bu sorulara cevap olabilir ama biliyoruz ki düşünmeden yaşanılmayacağı gibi meditasyonsuz da yaşanmaz.

Hiç Meditasyon Yaptınız mı?

Aslında birçoğumuz meditasyon yaptığımızı farkına varmadan meditasyon yapıyoruz. Nasıl mı? Hiç kendi kendinize düşündüğünüz zamanları hatırlıyor musunuz? Olmayacak ya da gerçekleşmeyecek olsa bile hayal kurup kendinizi o alemde daha mutlu hissetiğiniz dönemler oldu mu? Hatta sık sık kendinizi yaşamdan soyutlayıp keşke şuan orada, onunla, şu şekilde, şu dönemde vb. dediğimiz dönemler işte meditasyonun zirve yaptığı dönemlerdir. Şöyle bir bakacak olursak yastığa başımızı koyup derin düşüncelere dalmak da meditasyon aslında. Farkında olmadan da yaptığımız meditasyon sizi o zaman dilimi içerisinde mutlu ediyorsa kendinize vakit ayırıp ruh sağlığınızı koruyorsunuz demektir. Çünkü kendine vakit ayırmayan hiçbir insan mutluluğa adım atamaz. En fazla oralarda dolaştığını sanar! Mutlu ve huzurlu bir yaşamın temeli olan meditasyon, günlerinizi neşeye çevirmeye yetecektir. Meditasyonla kalın!


Yorum yapın