IPTV nedir? Yasal mıdır? – Nedir?

IPTV günümüzde ismi sıkça duyulan internet yayınlarına deniyor. Peki IPTV izlemek suç mu?, IPTV nedir ? IPTV nasıl çalışıyor. TBMM’de tartışılan IPTV yasasında, internet yayınları izleyenlere hapis cezası verilmesi geçtiğimiz günlerde öngörülen maddelere yer vermişti.

IPTV izleyen kullanıcı tespit edilebilir mi?

Peki ‘iptv izleyenler tespit edilebilir mi?’ şeklindeki soruları cevaplandırmaya çalışalım. IPTV izleyen izleyiciyi tespit edilmesi şimdilik mümkün gözükmüyor. IPTV izleyen izleyicinin tespit edilebilmesi ve şahsın bulunabilmesi için yayının yapılmasında kullanılan Server cihazının ele geçirilmiş ve veri tabanına ulaşılabilmesi gerekmektedir.

IPTV kullanıcısı yayınları izlemek için sisteme girdiğinde sunucu ile bağlantı kurmuş oluyor ve sunucu kullanıcının konumuna dair verileri elinde tutabiliyor. Bu da sunucu üzerinde bir iz bırakılmış demek. Bu yüzden IPTV üzerinde yasal olmayan yayınların izlenmesi durumunda bu izleyenlerin kimler olduğu ve kimlerin bağlandığı tespit edilebilir.

Durum bu kadar kolay izah edilse dahi bu işlemlerin gerçekleşmesi için ana sunucuya erişip kullanıcı bilgilerinin çekilmesi gerekiyor. Ancak sadece bu şekilde kullanıcıya ait verilere erişilmiş oluyor.

IPTV izleyenler nasıl ortaya çıkartılıyor?

Türkiye üzerinde yayın yapan iptv dağıtımcısı genelde olmuyor. Yayıncılar yayınları yurtdışındaki sunuculardan yapıyorlar. Hal böyle olunca işin adli kısmı biraz daha uzaya biliyor. Yurtdışındaki ilgili mercilere yazılar yazılması gerekiyor. Eğer söz konusu iddialar kanıtlanır ise yasal süreç başlamış oluyor.

Kişi yayınları VPN ile izler ise tespit edilmesi belki uzayabiliyor ancak imkansız hale gelmiyor çünkü VPN firmaları da kullanıcının bilgilerini adli yerlere verebiliyor.

Genel olarak IPTV nasıl çalışır?

IP TV’de ya izleyici olursunuz ya da yayıncı. Yayıncı dediğimiz kişiler televizyon kanallarını internet platformuna dönüştürüp paket halinde sistemlerine eklerler.

Ardından yayını sadece abonelerin izleyeceği şekilde şifrelerler. İzleyici ise yayıncının kurmasını istediği programı bilgisayarına veya telefonuna kurar. Yayıncının verdiği kullanıcı adını ve şifresini programa girer. Ve şifre çözülmüş olur böylece izleyiciye yayın gelir.

IPTV Kullanmak Yasal mı?

TBMM tarafından tartışılmış olan yasalar zaten yıllar önceden de vardı. Ayrıca yasa haline de gelmişti. Bu sebepten ötürü IPTV yasal değildir. Suç olarak geçmektedir.

IPTV izlemenin Cezası nedir?

Eğer yasadışı yayın yapan bir IPTV kullanıcısı iseniz 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası veya para cezası alabilirsiniz.

IPTV Kullanıcıya neler sunar?

IPTV satıcı aslında kullanıcıya bütün internet içeriklerini sunuyor. Paralı bir çok hizmeti abonelik ücreti karşılığında size sunmuş oluyor. Maç, dizi ve film gibi çeşitli yayınları yapıyorlar. Ancak burada kaçırılan nokta kullanıcı bu yayınları adete YouTube’da bir video izler gibi performans bekliyor. IPTV yayıncıları sunucu üzerinden yayın yaparlar ve Sunucu kiralarlar. Bu sunucular eğer kaliteli değillerse çok kişi bağlandığında kaldıramazlar. Ya yayınınız donmaya başlar veya tamamen kapanır. Bu durumda aslında IPTV için vermiş olduğunuz para direkt olarak çöpe bile gidebilir. Yayını yapan kişiler söz konusu durumun kendileriyle alakalı olmadığını ve yayınlarının yavaşlatıldığını gibi bahaneler üreterek kullanıcıları rahatlatmaya çalışırlar. Ancak dediğimiz gibi yayınlar yasadışı olduğu için hakkınızı adli yerlerde aramanız da son derece zordur. Dolayısıyla iptv aboneliği almadan önce bunun suç olduğunu ve paranızın boşa gitme ihtimali olduğunu da unutmayın derim.
2 Beğeni

Yorum yapın