Ethernet Kablosu Nedir? Ne İşe Yarar? – Donanım

Ethernet kablosu nedir? sorusu internet sahibi olan herkesin merak ettiği bir konudur. Öncelikle insanlar evlerinde ya da iş yerlerinde internet kullanmak istediğinde bir modeme ihtiyaç duyar. Dolayısı ile kablolu bağlantıyı sağlayan modem, cihazlar arası internet alışverişini sağlar. Ethernet kablosu da internet bağlantısı için gerekli bir kablodur. Ethernet kablosu olan kişiler internete rahatlıkla girebilir. Aynı zamanda internet bağlantısı için Ethernet kablosu gereklidir.

Ethernet kablosu, kablolu ağlar da kullanmak için ortaya çıkarılan ve günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan bit ağ kablosu olarak bilinmektedir. Aynı zamanda telefon şarj kablosu ile benzerlik gösteren bir bağlantı kablosudur. Kablolu internet kullanan kişiler modeme uzak ise bilgisayarı interneti çekmeyebilir. Bu sebeple Ethernet kablosu bir dağıtıcı görevi görerek interneti bilgisayara bağlar. Bu şekilde interneti çekmeyen cihazlar etkin bir şekilde internete bağlanır. Aynı zamanda Ethernet kablolarının iletim alanı sınırlıdır. Belli bir mesafeden faaliyet göstermektedir.

Ethernet kablosunu hazır hale getirmek ve kullanmak için modeme, bilgisayara veya dağıtıcıya bağlamanız gerekmektedir. Bu sayede dağıtıcı cihazınıza erişir ve internet kullanımınızı sağlar.

Ethernet Kablosu Ne İşe Yarar?

Ethernet kablosuna sahip olan kişiler kabloyu nasıl kullanacağını merak ediyor. Eğer Ethernet kablosu ne işe yarar? ve nasıl kullanılır? sorularına dair bir bilginiz yok ise makalemizi sonuna kadar okuyabilirsiniz. Ethernet kablosu, internete girmek için modem ile bağlantılı bir kablodur. Ethernet kablosunun iki farklı ucu bulunmaktadır. Bir ucu bilgisayara takılırken, diğer ucu modeme takılmaktadır. Bu sayede bilgisayar da Wi-Fi ağ bağlantısını kullanmayı mümkün kılan bir kablo niteliğindedir. Wi-Fi kullanmak istemeyen kişilerin çoğu Ethernet kablosu ile bilgisayarına interneti taşıyabilir. Bu sayede daha hızlı bir şekilde internet bağlantısı sağlanmış olur.

Genellikle modemin uzak olduğu alanlar da bilgisayarında interneti çekmeyen kişiler Ethernet kablosunu tercih ediyor. Bir ucu bilgisayara diğer ucu modeme takılarak uzak mesafeden internet alışverişi yapılıyor. Modem üzerinde Ethernet kablosu ışığı yanıyor ise her şey yolunda demektir. Fakat modem üzerinde Ethernet kablosu ışığı yanmıyor ise bir soruna işaret etmektedir.
2 Beğeni

Yorum yapın