Devlet Çiftçiye Destek Veriyor Mu? – Ekonomi, Para ve Piyasalar

Tarım ve Orman Bakanlığı tarım sektöründe çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak ve üretimin daha verimli ve sürekli olabilmesi için destek programı oluşturarak bu kapsamda belirli kriterlere uygun çiftçilere devlet destek sağlamaktadır. Bu kriterlere göre üretim halinde olan çiftçilere geri ödemesiz hibeler verilirken düşük faizli veya faizsiz kredilerde sağlanmaktadır.

24-30 yaş arası çiftçiler, genç çiftçi kategorisinde değerlendirilerek devletin genç çiftçi kredi desteği yararlanabilmektedir. Bu destek köyden şehre genç nüfusun göçünü azaltmak ve tarımsal faaliyetlerle ilgilenmesini artırmak üzere sağlanmaktadır.

Çiftçilerin, devletin sağladığı tarım desteklerinden yararlanabilmesi için,

 • Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmalı
 • İl- İlçe Ziraat odalarına üye olarak bulunmalı
 • Ziraat Odasına üzerinde ekim yapacağı alanın tapu-kira sözleşmesini ve hangi tarım ürününü ektiğini ve ekim miktarını bildirmesi gerekmektedir.

Devletin çiftçiye verdiği destek belirtilen şartlar yerine getirildiği takdirde Ziraat Bankası’ndan alınabilmektedir**. Devletin sağladığı tarım desteği miktarı** üzerinde de kriterler belirlemiştir. Bu kriterlere göre tarım desteği miktarı ekilen ürünün cinsi, ekim miktarı ve ne kadar alana ekildiğine göre değişiklik göstermektedir.

Devlet Çiftçiye Ne Kadar Destek Veriyor?

 1. 1. Arıcılıkla Uğraşanlara Kovan Başına 15 Lira Destek

Organik yapıda bulunan kovanlar için 15 lira destek verilecek.

İyi tarım uygulamaları desteği kapsamında kategorilerine göre 10-150 lira arasında destek değişecektir.

Küçük aile işletmeleri uygulamalarında yer alan işletmelere dekar ödemesi 100 lira olarak yapılacaktır.

 1. 2. Fındık-Zeytin Üretim Desteği

Fındık üreticilerine ekim alanı temel alınarak destek sağlanacaktır. Belirlenen alana ekim yapan çiftçiye 170 lire ödenecektir. Gübre desteği kapsamında dekara 20 lira ödeme yapılacaktır.

Zeytin desteği 100 lira olarak destek sağlanacaktır.

 1. 3. Havzalarda Yetiştirilen Ürünlere Destekler

Bu sene havzalarda yetiştirilen ürünler için kilogram başına ayçiçeği, mercimek, kuru fasulye ve nohuda 50 kuruş, mısıra 3 kuruş, soyaya 60 kuruş, kütlü pamuğa 110 kuruş, kanolaya 80 kuruş, aspire 55 kuruş, buğday, yulaf, arpa, çavdara ve çeltiğe 50 kuruş, yaş çaya 13 kuruş, zeytinyağına 80 kuruş ve dane zeytine 15 kuruş destek sağlanacaktır.

 1. 4. Yapay Çayır Ve Mera İçin Dekara 150 Lira Destek

ÇKS’ ye kayıtlı arazilerde çok yıllık veya tek yıllık olmak üzere kaba kaba yem hasat etmek şartıyla destek sağlanacaktır. Tek yıllık yem çeşitleri için 60 lira, korunga 90 lira, yapay çayır ve mera için 150 lira, çok yıllık yem çeşitlerinde sulu olanlar için 90 lira, kuru olanlara 40 lira destek sağlanacaktır.

 1. 5. Hayvancılık Alanında Destekler

4 ay ve üzeri yaşta, aşıları tamamlanmış buzağılar için 370 lira destek sağlanacak. Etçi veya kombine ırkı buzağılar için 600 lira destek sağlanacaktır.

 1. 6. Tohum Destekleri

Sertifikalı 2022 yılı üretimli tohumlarda arpa, buğday, çavdar, yulaf ve çeltik için 24 lira destek sağlanacaktır.

Fide/Fidan kapsamında ceviz, Antep fıstığı, badem, aronya ve mavi yemiş için 400 lira, ayva, mandalina, armut, nektarin, kiraz, elma, limon, erik, kayısı, portakal, vişne, zeytin ve diğer çeşit meyvelere 280 lira, çilek için 400 lira destek sağlanacaktır.

Devletin verdiği tarım desteği kapsamında yapılan genişletme uygulamalarını 11 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete sayısında Cumhurbaşkanlığı Kararı ile çiftçiye duyurmuştur. Bu karara göre:

 • 2022 yılında yapılacak olan desteklerin birçoğu 2023 bütçesinden ödenecek.
 • Buğday, arpa, çavdar tritikale ve yulaf ürünlerine bir kereliğine mahsus olarak dekar başına 50 lira ek girdi desteği ödenecek.
 • Arpa, çavdar, buğday, tritikale, çeltik ve yulafta sertifikalı tohum kullanım desteği kapsamında 8 lira daha eklenerek 24 liraya çıkarılmaktadır.
 • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetini yerine getirenlere yıllık 52 bin lira ödeme yapılacaktır.
 • Aydın, Karabük, Kütahya ve Sivas gibi daha önce yağlık ayçiçeği destekleme kapsamında olmayan illerde kapsam içerisine alındı. Bu bölgede yağlık ayçiçeği ekimi yapanlar verilen destekten yararlanabilecekler.

Arttırılan tarım desteği ile çiftçilerin ihtiyaçlarının azaltılması ve tarım sektöründeki eksikliklerin giderilmesi hedeflenmiştir. Devlet çiftçiye destek veriyor mu devlet tarafından her yıl planlanarak hazırlanan destek yararlanacak çiftçilere duyurulmaktadır.

Yorum yapın