Amerikalıları Hedef Alan İlk 5 Çevrimiçi Dolandırıcılık

Teknolojinin faydaları çok fazladır. Evinizde oturarak faturalarınızı ödeyebilir, market alışverişi yapabilir ve dünyanın herhangi bir köşesindeki aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim kurabilirsiniz. Hayatınızı iyileştirmek için kullandığınız aynı teknoloji, çevrimiçi suçlulara, kurbanın bilgisi olmadan suç işlemek için anonim bir yol da sağladı. Evet bu doğru!

Çok sayıda siteye erişebildiğiniz gibi, suçlular da dolandırıcılık yapmak için bilgisayarınıza ve hassas verilerinize erişebilir. Bazı ülkeler diğerlerinden daha fazla etkileniyor ve ne yazık ki Amerikalılar, yaygın teknoloji kullanımları nedeniyle genellikle çevrimiçi dolandırıcılığın kurbanı oluyor.

Öncelikle Amerikalıları hedef alan ilk beş çevrimiçi dolandırıcılık kavramını burada bulabilirsiniz:

Kimlik avı dolandırıcılığı

Bu dolandırıcılık, siber suçluların gerçek görünümlü mesajlar kullanarak sizinle iletişim kurduğu sosyal ağ siteleri veya e-postalar aracılığıyla gerçekleştirilir. Bankanızın, sosyal ağ sitenizin veya vergi makamlarının size bir mesaj gönderdiğini hissedebilirsiniz. Bunun amacı, banka hesabınız, sosyal ağ profiliniz, bulut depolama alanınız veya kişisel ve gizli verilerinizi sakladığınız diğer herhangi bir çevrimiçi platform için oturum açma ayrıntılarınızı yazmanız için sizi kandırmaktır.

Aldığınız e-posta orijinal görünecek ve tıklamanız gereken bir bağlantı içerecektir. Daha sonra sizi, oturum açma ayrıntılarınızı girmenizin isteneceği meşru görünen bir web sitesine götürecektir. Bunu yaptığınız anda, o hesabın kontrolünü, tüm paranızı çekmek için hesabınızı hackleyecek veya bilgilerinizi karanlık ağdaki hain unsurlara satacak olan siber suçlulara teslim etmiş olursunuz. Sadece Lee Child’ın Make Me kitabını okuyun!

Nijeryalı Dolandırıcılık

Nijerya Dolandırıcılığı, siber suçluların İnternette başlattığı ilk dolandırıcılıklardan biriydi ve hala güçlü bir şekilde ilerliyor. Bu dolandırıcılık, aşırı zengin bir aile üyesinden, iş adamından veya üst düzey bir devlet yetkilisinden bir bankadan astronomik miktarlarda para almanıza yardımcı olacak duygusal bir çağrıda bulunan bir e-posta ile başlar. E-posta, bazı evrak işleri ve yasal konular için küçük bir ücret ödemenizi isteyecek ve karşılığında size büyük miktarda para vaat edecektir.

Açgözlü olur ve bu dolandırıcılığa düşerseniz, maddi olarak mahvolursunuz. Para talebi devam ediyor ve dolandırıcılara vermeye devam etmeniz gerekecek. Hatta sizi daha fazla paradan ayrılmaya ikna etmek için resmi görünümlü bazı belgeler bile alabilirsiniz. Nijerya dolandırıcılığının tüm çeşitlerinin sonucu aynıdır; meteliksiz kalacaksınız ve ‘anlaşma’dan bir kuruş bile alamayacaksınız.

Tebrik Kartı Dolandırıcılığı

E-posta şeklinde bir tebrik kartı alabilirsiniz. Sanki bir arkadaşınız veya tanıdığınız size göndermiş gibi görünecektir. E-postadaki karta tıklarsanız, kötü amaçlı bir yazılımın sisteminize indirilmesine neden olur. Bu yazılım, birden fazla açılır pencerenin açılmasına neden olabilir veya en kötü senaryoda, sisteminize erişim sağlamak için para ödemenizi isteyen bir fidye yazılımı olabilir.

Bilgisayarınız hassas veriler içeriyorsa, yazılımı kontrol eden suçlu bu verilere erişebilecek ve kendi çıkarları için kullanabilecektir. Sonuç olarak, kişisel ve özel verilerinize erişmek için kimlik hırsızlığına, eski hesapların ele geçirilmesine veya sosyal medya platformlarınıza erişmeye yol açabilir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Bu zor zamanlarda, birçok insanın kredisi zayıf veya düşük. Bu nedenle, kredi kartı için banka teklifi almaları zor olabilir. Unutmayın, herhangi bir şey gerçek olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen öyledir ve bu nedenle, buna aldanmamalısınız.

Mantıklı düşünürseniz, bir banka veya kredi kartı şirketi, mali durumunuz hakkında hiçbir fikriniz olmadan neden size kredi kartı teklif etsin? Pek çok Amerikalı bu dolandırıcılığa alışmış olsa da, hala onun kurbanı olan bazıları var. Sonuç olarak, zorunlu işlem ücretini ödüyorlar ve ardından vaat edilen kredi kartını asla göremiyorlar veya dolandırıcı faillerden haber alamıyorlar.

Kimlik Hırsızı

Federal Ticaret Komisyonu’na veya FTC’ye göre, kimlik hırsızlığı ABD’de son derece yaygındır ve en az 490.000 kişi bu tür bir dolandırıcılığı bildirmektedir. Kimlik hırsızlığı yapmak için tek yapmanız gereken bir siber suçlunun kişisel bilgilerinize veya e-postanıza erişmesidir.

Çevrimiçi dolandırıcılık genellikle bankacılık bilgilerinizin, Sosyal Güvenlik Numaranızın ve/veya kredi kartı ayrıntılarınızın çalınmasını içerir. Daha sonra dolandırıcı, finansal işlemleri gerçekleştirmek veya satın alma yapmak için bu bilgileri kullanacaktır. Ve onlardan sorumlu tutulacaksınız. Consumer Sentinel Network Data Book’a göre Missouri, kimlik hırsızlığı konusunda en yüksek şikayete sahip ülke. İkinci sırayı Connecticut alıyor, ardından üçüncü sırayı Florida alıyor.

Bunlar, Amerikalıları hedef alan ilk beş çevrimiçi dolandırıcılık planıdır. Hedef haline gelmenizi önlemek için VPN kullanmak gibi üstün çevrimiçi güvenlik önlemleri almanız çok önemlidir. Ayrıca, banka hesabınızı ve diğer finansal tablolarınızı her ay dikkatlice kontrol edin. Her şeyden önce, mali bilgileriniz ve Sosyal Güvenlik Numaranızdan asla ayrılmayın.

Yorum yapın