Ne Zaman Emekli Olurum? – Ekonomi, Para ve Piyasalar

Yıllardır aktif olarak çalışan milyonlarca kişi emekli olacakları günü dört gözle beklemektedir. Bir yandan da emekli olmak için hangi şartların gerekli olduğu sorgulanmaktadır. Sigortalılık süresi ise kişinin ilk defa çalışmaya başladığı an ve emekli olacağı tarihe kadar olan süreyi ifade etmektedir. Bu süre dahilinde SGK’ye kişi adına yatmakta olan primde çalışanın adına yatmaktadır. Bu da prim ödeme süresi olarak adlandırılmaktadır. Emeklilik durumu da işte bu noktada Sigortalılık durumuna göre değişmektedir. Yani bunun için SGK ne zaman emekli olurum? Sorusunun sorulması gayet doğaldır.

Emeklilik Şartları Nelerdir?

Emeklilik şartları vatandaşın en çok merak ettiği konular arasında. Tabi ki bu durum devlet tarafından zaman zaman düzenlenmekte ve değişmektedir. Örnek verilecek olursa ilk defa 8 Eylül 1999’dan sonra emeklilik yaşlarında değişiklik yaşanmıştır. 1999’daki bu düzenlemeyle kadınlar 58, erkekler ise 60 yaşında emekli olabileceklerdi. Daha sonra yapılan yeni düzenlemeyle 2008’den sonraki sigortalılar baz alınarak yaş değişikliğine gidilmiştir. 2036 yılından sonra her yıl bir yaş artırmak kaydıyla erkeklerde 2044 kadınlarda ise 2048 ve sonrası için emeklilik yaşı 65’e çıkarılmıştır.

Normal şartlarda ne zaman emekli olurum?

Normal şartlarda ne zaman emekli olurum? Sorusunun yanıtı da emeklilikle ilgili değişiklikler yaşandığı için bu tarz uygulamalarda hesaplamalar sabit kalamamaktadır. Bazen emeklilik yaşı bazen de prim gün sayısında artışlar olabilmektedir. Tabi ki bazı durumlarda yaş şartı aranmamaktadır. Malulen emeklilik ya da engellilik gibi durumlarda yaş şartı aranmamaktadır. Erkeklerde 1976 kadınlarda ise 1981 yılından önce sigortalı olanlar için emeklilik yaş şartı yoktur.

Emekli sandığı kapsamındaki 1999 20 yılı tam olarak doldurmuş erkek ve kadınlar için de yaş şartı aranmamaktadır. Sigorta başlangıcı 1999 sonrasında olanlar için de kadınlarda emeklilik 58 erkeklerde de 60 olarak belirlenmiştir. Emeklilik konusunda sigortalılık işe başlama yılı kişinin yaşı gibi durumlar önemlidir. Elbette ki bunlar baz alınarak hesaplama yapılacak olup kişi kaç yaşında ve hangi tarihte emekli olacağını bulacaktır.

Emeklilik Zamanı Nasıl Öğrenilir?

Emeklilikle ilgili bilgi almak isteyenler son zamanlarda E devletten de bu işlemi yapmaktadır. E devlette yer almakta olan Çalışma Hayatım bölümünde iş arama, emeklilik, sigorta, mesleki yeterlilik, çalışmaya başlama gibi iş hayatını etkileyecek olan tüm işlemler artık buradan halledilmektedir. Peki E devlet ne zaman emekli olurum? Sorusunun yanıtını almak için de E devlet yardımdı olur mu? Elbette ki bu mümkün. TC ve şifreniz ile E devlete giriş yaptıktan sonra çalışma hayatım alanına tıklamanız yeterlidir. Açılan sayfada ise ne zaman emekli olurum? Butonuna tıklayıp ödenen gün sayısı, yaş gibi bilgiler yer almaktadır. Daha sonrada işe başlama yılınızı girip sorgulamanızı yapmanız ve öğrenmeniz mümkündür.

TC Kimlik Numarası ile ne zaman emekli olurum?

**TC Kimlik Numarası ile ne zaman emekli olurum?** Sorusuna yanıt almak için de SGK resmi sitesini ziyaret etmek gerekmektedir. Buradan sorgulamanızı yapmanız mümkündür. TC kimlik numaranızı kullanarak yapacağınız sorgulama zaman zaman sigorta koluna göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden de işlem yapmanız gerçekleşmeyebilir. Ancak yine de birçok yolla emekliliğinizi öğrenmeniz mümkündür.
1 Beğeni

Yorum yapın