Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? – Ekonomi, Para ve Piyasalar

2022 yılı için Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? ve Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? sorularının cevaplarını bekliyoruz.
1 Beğeni

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

2022 yılında evde bakım maaşlarında artış yaşandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklama sonrasında herkes bu konuyu merak etmeye başladı.

Evde bakım maaşı nasıl alınır? Evde bakım maaşında bu yılda değişiklik yaşandı. 2022 evde bakım ücreti konusunda detaylar geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım maaşının yükseldiğini açıkladı.

Evde Bakım Maaşı Son Durum

2022 ocak ayında memur maaşlarına gelen zam sonrasında bakım maaşları yükseltildi. 2022 yılında evde bakım maaşı 2.354 TL’ye çıkarıldı. Yüzde 70 ve üzeri engellilerin ise maaşı 1.298 TL oldu. Yeni zamlı bakım maaşları ilgili kişilerin hesaplarına yatırıldı. 18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ise 865 TL ödeme yapılacak.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Evde bakım parası almak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın müdürlüklerine şahsi müracaat gerekir.

Hangi Belgeler İstenir?

  • Nüfus cüzdanı,
  • Engelli olduğunuzu gösteren sağlık kurulu raporu,
  • İki adet fotoğraf,
  • Öğrenim belgesi gerekir.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

  • Evde bakım maaşında birinci şart gelir kriteridir. Ev içerisinde kişi başı gelirin 1706,67 TL’den düşük olması gerekir.
  • 18 yaşının altındaki çocuklar için belirli bir şart aranmamaktadır. 18 yaşının üstünde bulunan kişilerin ‘tam bağımlı’ raporu alması gerekir.

Evde Bakım Maaşı Yüzde Kaç Engelliye Verilir?

Evde bakım maaşının verilmesi için engel oranının en az %50 olması gerekir. Ayrıca ‘Ağır engelli’ ibaresi bulunması gerekir.

Evde Bakım Aylığı İçin Sağlık Raporu Alınması

Evde bakım maaşı verilmesi için kurul raporu gerekir. Hastaneden alınacak engelli raporunun %40 üzerinde olması bu statüye girmenizi sağlar. Sağlık kurulu raporunda hastanın ağır engelli olup olmadığı da ayrıca belirtilir. Rapor sağlık kurulu tarafından oy çokluğu ile verilir. Engel raporu sunulurken BALTHAZARD puan tablosu baz alınır.

Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Evde bakım maaşının kesilmesi için sağlık raporunda ağır engellilik ibaresinin kalkması gerekir. Raporu kaybettiğiniz zaman maaş alma hakkınızda sona erecektir.2 Beğeni

Yorum yapın