Baharat Yolu Nedir? – Nedir?

Baharat yolu nedir? Nerededir ve önemi nedir? Baharat yolu ile ilgili cevap, fikir ve yorumlarınızı bekliyorum.
1 Beğeni

Baharat Yolu nedir sorusunun cevabını vermeye çalışalım. Dünya üzerinde her zaman ticaret önemli bir yer kaplamıştır ve bu ticaret dönemden döneme değişiklik göstermiştir. Bazen atlı arabalar üzerinde, bazen takasla elden ele, bizim dönemimizde ise tırlar, gemiler ve uçakla ticaret yapılabilmektedir.

Baharat Yolu; Uzak Doğu’yu Batı’ya bağlayan en önemli ticaret yollarından biriydi. Baharat, Doğu ülkelerinde günümüzde olduğu gibi çokça kullanılmaktadır. Özellikle Hindistan ve Çin’ de baharat oldukça önemlidir. Orta Çağ Avrupası’nda baharat soyluların sofrasına girince Avrupa’ ya ticareti başlamıştır.

Ancak çok pahalı olduğu için sadece soylular alabilmektedir. Baharat Yolu Hindistan’a Avrupa’ya uzanır. Bu yollar 2 tanedir. Bunlardan biri İpek yolu üzerinden gerçekleşirken, diğer yol ise Hindistan’dan Yemen kıyılarına, oradan da Basra körfezine ulaşan deniz yoludur. Osmanlı bir süre sonra baharat yolunu ele geçirince önemli bir ekonomik kazanç sağlamıştı. Ancak Avrupalılar Osmanlı’yı sevmediği için yeni bir yol keşfetmek istedi. Coğrafi keşiflere çıkan Avrupa, Hindistan’dan başlayıp Afrika’ nın en altındaki burun olan Ümid Burnu’ndan dolaşarak direk Venedik’e giden bir ticaret yolu bulmuştur. Bu yüzden Baharat Yolu önemini yitirmiştir.

baharat-yolu

Fotoğraf Kaynak : wikipedia

Sizinde baharat yolu ile ilgili eklemek istedikleriniz varsa konuya yazın. teşekkürler…1 Beğeni

Yorum yapın