Neden Esneriz? Etkisi Nedir?

Esneme, yaygın ve kasıtsız bir eylemdir. Neden esneriz? sorusunu elbet bir gün herkes kendince sorgulamıştır. Esnediğimizde ağzımızı açarız, derin bir nefes alırız ve yavaşça nefes veririz. Bundan sonra, genellikle bir memnuniyet ve rahatlık hissi vardır.

Esneme çoğunlukla yatmadan önce ve uyandıktan sonra meydana gelir. Genellikle yaklaşık beş saniye sürer ve uzuvları germek gibi baskıyı serbest bırakan vücut hareketleriyle birlikte oluşur.

Esneme, en yaygın, ancak en az anlaşılan insan davranışıdır.

Esnemeye sebep olan ne?

Bazen uyuşukluk ve yorgunluk belirtisi olabilir. Bir dahaki sefere can sıkıntısı belirtisi olabilir.

Can sıkıntısı ve uyuşukluk, sonunda uyku sistemimizde esnemeye yol açabilen uyuşukluğa neden olur. Bazı araştırmalar, esnemenin fiziksel aktivite sırasında veya sonrasında ve diğer zamanlarda, özellikle uykuluyken olduğunu bulmuştur.

Esneme, uyuşukluk sırasında uyanıklığı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Vücut üzerinde genel zihinsel ve zihinsel netliği artıran birçok farklı etkiye sahiptir.

Sosyal Empati - Esnemek Neden Bulaşıcıdır?

Başkaları esnediğinde biz neden esniyoruz? Birçok insan bulaşıcı olduğuna inanıyor. Bilim, bunun empatiden veya insan bakımından kaynaklandığını söylüyor. Bu nedenle, birinin esnediğini görmek, başkalarını da aynısını yapmaya motive edebilir.

Bu teoriyi test etmek için çocuklardan yetişkinlere kadar her yaştan insanla birçok araştırma çalışması yapılmıştır. Esnemenin sosyal etkileşime girebilen herkeste görülebildiğini buldular. Bireysel beyin taramaları da bu fikri yönlendirir - insanların esneme tepkilerinin, empati ve sosyal davranışı kontrol eden aynı beyin alanlarında olduğu gözlemlenir.

Tarihsel olarak, sosyal davranış ve iletişim kurmanın bir yoluydu. Bu gerçeğe dayanarak, artan empatiye sahip veya başkalarının zihinsel durumu hakkında farkındalığı olan insanlar esnemeye en yatkındır.

Neden Esneriz? Esnemek Neden Bulaşıcıdır?

Beyin için Esnemenin Faydası

Yüzyıllar boyunca esnemenin beyne giden oksijeni artırdığına inanılıyordu. Kanda veya beyinde oksijen eksikliği veya çok fazla karbondioksit yaşarsak, esnemeyi tetikleyebilir. Bu eylemin havadaki “kötü” karbondioksiti uzaklaştırmaya ve onu taze oksijenle değiştirmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ancak, yeni araştırmalar bunun aslında doğru olmadığını gösteriyor.

Princeton Üniversitesi’nden Andrew Gallop, beyni soğuttuğunu ve genel sıcaklığı düzenlediğini öne sürdü.

Buharlaşma termoregülasyonu teorisi, bunun vücudun çekirdek sıcaklığını korumanın bir parçası olduğunu söylüyor. Beyin soğutma hipotezi, beyni soğuttuğu fikridir. Beyin sıcaklığa karşı çok hassastır ve bir bilgisayar gibi soğutulması gerekir. Bunu anlamak için birçok araştırma çalışması incelenmiştir. Aynı zamanda beynin sıcaklık kontrol merkezi olan hipotalamus tarafından kontrol edildiğini buldular.

Esneme, kan dolaşımında değişikliklere ve kalp atış hızının artmasına neden olur . Fiziksel olarak, esneme çene, baş, boyun ve yüzdeki tüm bu bölgelere kan akışına yardımcı olan iyi bir gerilme sağlar. Beyinden ısının salınmasının yollarından biri kan dolaşımıdır. Esneme, kan akışını artırarak beyindeki “sıcak” kanı uzaklaştırabilir ve bunun yerine akciğerlerden ve uzuvlardan çekilen daha soğuk kanı verebilir.

Kulak basıncı ve Esneme

Bazen esneme kulak rahatsızlığını veya işitme problemlerini giderebilir. Asansörde veya uçakta olduğu gibi yükseklik değişiklikleri yaşayan kişiler, orta kulakta sıkışan havayı hızla hissedebilirler. Esnemeye neden olan bu durumda kulağın “savunma refleksi” tetiklenebilir, bu da kulak basıncındaki değişiklikleri iyileştirebilir ve rahatsız edici semptomları ortadan kaldırabilir.

Aşırı esneme

Aşırı esneme dakikada bir defadan fazla meydana gelir. Genellikle uyuşukluk veya can sıkıntısı nedeniyle olsa da, aşırı esneme ciddi bir tıbbi durumdan kaynaklanabilir.

Aşırı esnemeye ne sebep olur?

Aşırı esnemenin nedenleri arasında yorgunluk, uyku bozuklukları, bazı depresyon ve anksiyete ilaçlarının yan etkileri ve kalp çevresinde kanama sayılabilir. Diğer daha az yaygın nedenler arasında beyin tümörleri, epilepsi, kalp krizi, karaciğer yetmezliği veya vücut ısısını kontrol edememe yer alır.

Nasıl tedavi edilir?

Bir tıbbi muayeneden sonra, doktor aşırı esnemeyi bir uyku bozukluğu veya altta yatan başka bir tıbbi durum olarak teşhis edebilir.

Farklı uyku sorunlarının üstesinden gelmek için düzenli bir uyku programı sürdürmek, sık egzersiz yapmak ve solunum cihazı kullanmak yardımcı olabilir.

Aşırı esneme yaşarsanız sağlık sorunlarınız için mutlaka doktorunuzla konuşun.