En İyi Ekran Kartları Listesi 2022

Pek çok kişi ekran kartı seçimi yaparken en iyi ekran kartları hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bilindiği üzere ekran kartı seçmek önemli bir konudur. Bu nedenle ekran kartı seçerken aslında hangi kriterlere dikkat etmeniz gerektiğini ve ekran kartlarının özelliklerini de iyi bilmeniz gerekmektedir. Bunun yanında iyi bir ekran kartı alabilmek için iyi bir bütçeye de sahip olmanız gerekmekte. Eğer bütçe konusunda herhangi bir problem yaşamıyorsanız kendinize oldukça iyi bir ekran kartı alabilirsiniz.

Ekran Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İyi ekran kartı seçimi yaparken bazı kriterlere dikkat etmek önem taşımaktadır. Bu kriterler ise aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

1) Kullanım Amacı

Bir ekran kartı seçmek için en önemli kriter kullanım amacı olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin basit işlemleri gerçekleştirebileceğiniz bir durumda pek çok ekran kartı işinizi görebilecektir. Ancak daha yüksek performanslar gerektiren işlemler için farklı ekran kartlarına ihtiyaç duyarsınız.

2) Bellek Arayüzü Genişliği ve VRAM Boyutu

VRAM boyutunun yüksek olması yüksek grafik kalitesine sahip oyunların çok daha iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra bellek arayüzü genişliği de ekran kartının performansı üzerinde rol oynar.

3) GPU Özellikleri

Ekran kartı seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında GPU özellikleri de karşımıza çıkmaktadır.

4) Soğutma Teknolojisi

Bilindiği üzere yüksek performans gerektiren işlemler bilgisayarlarda ısınma problemlerine yol açmaktadır. Ancak bir ekran kartından verim almak için kendi ısısını stabil tutuyor olması önem taşır.

5) Yeni Nesil Olması

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte çok daha verimli malzemeler üretilebilmektedir. Bu nedenle bir ekran kartından daha iyi verim alabilmek için yeni nesil olmasına da dikkat etmeniz önem taşır.

En İyi Ekran Kartları Hangileridir?

  • Nvidia GeForce RTX 3090 Ti
  • Nvidia GeForce RTX 3080 Ti
  • Nvidia GeForce RTX 3090
  • Nvidia GeForce RTX 3080
  • AMD Radeon RX 6900 XT

Yukarıda saydığımız ekran kartları iyi özelliklere sahiptir ve en iyi ekran kartları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

1 Beğeni