Dijital Pazarlama Nedir, Avantajları Nelerdir?

Dijital pazarlama, sosyal medya, SEO, e-posta iletileri ve mobil uygulamalar gibi kanallar aracılığıyla ürün ve hizmet satma ve tanıtma eylemlerinin tamamıdır. Temelde dijital pazarlama, elektronik cihazları içeren herhangi bir pazarlama aracıdır. Çevrimiçi ve çevrimdışı yapılabilir ve aslında her iki tür de çok yönlü bir dijital pazarlama stratejisi için oldukça önemlidir. Özellikle günümüz teknolojisinde her firma için gerekli görülmektedir. Şimdide dijital pazarlamayı daha detaylı bir şekilde ele alalım.

dijital-pazarlama

Dijital Pazarlamada Neler Yapılır?

Dijital pazarlamanın temelde ne işe yaradığını ve dijital üzerinde ne tür çalışmalar yaptığını kısa da olsa açıkladık. Şimdi onları detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO, bir web sitesinin Google’daki ve diğer arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirerek o web sitesinin kullanıcılar tarafından daha kolay bulunmasını ve aranılan kelimelerle ilişkilendirilmesini sağlamaktadır. En basit tabirle SEO konusunda uzmanlaşmış Dijital Pazarlamacılar, online arama yapan müşteriler tarafından kullanılabilecek kelime öbeklerini ve cümleleri araştırır ve ardından içerik indeksleme ve bağlantı yapısı gibi şeyleri göz önünde bulundurarak içeriklerini bu araştırma etrafında yeniden şekillendirirler. Böyle SEO adına çalışmalar yapılmış olur. Çalışmalar başarılı olursa web sitenizin okuyucu sayısında artış olacaktır.

Online Pazarlama

İsminden de anlayacağınız üzere dijital pazarlamanın en temel amaçlarından bir diğeri de online pazarlama yapmaktır. Bir ürün veya hizmeti online ortamda tanıtmak, bilinirliğini artırmak ya da satmak gibi faaliyetlerin gerçekleşmesi için çalışmaları sağlar. Bir markanın online ortamda varlığı oldukça önemli olduğu için dijital pazarlamanın önemi de markalar için bir hayli yüksektir. Bunun için ürün ve marka çalışmaları için dijital pazarlama olmazsa olmazlardandır.

Halkla İlişkiler

Dijital pazarlamanın yaptığı bir diğer çalışma ise halka ilişkilerdir. Şirketlerin online uzantılarının yönetilmesi ve daha etkili yapılanması için olmazsa olmazlardandır. Sosyal medya hesaplarının etkili yönetilmesi, markanın tanıtımı, reklam çalışmaları gibi çalışmalar halka ilişkiler alanında yer alır. Bunların yapılması gerektiği için halkla ilişkiler ile dijital pazarlamanın sadık bir dost olduğu da inkar edilemez bir gerçektir.

E-Posta Pazarlaması

E-posta pazarlaması potansiyel müşterilere ve kayıtlı müşterilere ulaşmanın en etkili yoludur. Güzel bir müşteri portföyü oluşturmak için e-posta pazarlaması kullanılır. Bu yöntem bloglar ve haber bülteni aboneliği gibi alanlarda kullanılabilir. Kişilerin e-postalarını izinli bir şekilde alarak onlara ürünlerinizden veya hizmetlerinizden haberdar edebilirsiniz. Böylece sadık bir müşteri listeniz oluşmuş olacaktır.

Arama Motoru Pazarlamacılığı (SEM)

Son yıllarda şirketlerin rekabet içerisine girdiği arama motoru pazarlamacılığı dijital pazarlamanın bir koludur. Arama motoru pazarlamacılığı Google üzerinde şirketlerin reklamlarının yapılmasıdır. Burada şirket diyoruz ama bu herhangi bir hizmet veya web sitesi gibi konularda olabilir. Arama motoru pazarlamacılığı, SEO çalışması gibi hizmetinizin Google sıralamasında üst sıralara çıkmasını sağlar. Ancak bu ücretli bir çalışmadır. Kısaca reklam çalışmasıdır. Reklamınıza her tıklandığında reklamınız için ayırdığınız bütçeden eksilme olur.

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama, dijitalde olmanızın en temel nedenidir. Aslında bu bile önemli olduğunu gösterir. Dijital pazarlama potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacağı için oldukça önemlidir. Belki de dijital pazarlama olmadan o müşterilerinize ulaşmanız oldukça uzun zaman alacaktır.

Dijital Pazarlamanın Avantajları

Dijital pazarlamanın avantajları şu şekildedir;

  • Kitlenizi Belirleyebilirsiniz
  • Reklamlarınızı Daha Detaylı Yapabilirsiniz
  • Kısa Sürede Sonuç Alırsınız
  • Daha Ekonomiktir
  • Daha Fazla Kullanıcıya Ulaşırsınız
  • Marka Bilinirliğinizi Artırırsınız
  • İstatistiksel Yaklaşımlar Yaparsınız

Kitlenizi Belirleyebilirsiniz

Dijital pazarlamada kendi kitlenizi belirleyebilir ve bunlara istediğiniz mesajınızı iletebilirsiniz. Kitle belirlemek ve onlarla etkileşim halinde olmak çok büyük bir avantajdır. Ürünlerinizle ilgilenmeyen 100 kişiye ulaşmaktansa ürünlerinizle doğrudan ilgilenen 10 kişiye ulaşmak çok daha etkili olacaktır. Bunun için hedef kitle belirlemek sizin en büyük avantajınız olabilir.

Reklamlarınızı Daha Detaylı Yapabilirsiniz

Dijital pazarlamada yaptığınız reklamları detaylandırabilirsiniz. Bir önceki başlıkta da bahsettiğimiz gibi kendi hedef kitlenizi belirledikten sonra onlara reklam yapabilirsiniz. Dijital pazarlamanın bu özelliği, reklamlarınızın daha etkili olmasını ve potansiyel müşterilerinizi bularak size çekmesini sağlıyor. Bu durum haliyle sizi karlı bir duruma getiriyor.

Kısa Sürede Sonuç Alırsınız

Dijital pazarlamada yaptığınız her hamle ve oluşan her hareket kısa sürede raporlar halinde sunulmaktadır. Bu durumda sizin kısa sürede sonuç almanızı sağlayacaktır. Örneğin alışveriş sitenizin reklamını yaptığınızda hemen alışveriş yapan müşteriler olabilir. Bu durum size belki garip gelebilir ama aslında bu dijital pazarlamanın gücünden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda reklam hakkında tüm detayları da inceleyebilirsiniz. İnceleme ardından reklamlarınızda değişiklik yapabilir, sonlandırabilir veya devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Daha Ekonomiktir

Dijital pazarlama reklam maliyetleri ve diğer maliyetler açısından geleneksel pazarlamaya göre çok daha az maliyete sahiptir. Bu durumda sizin karlılık oranınızın artmasını sağlayacaktır. Fakat burada dikkat etmeniz gereken durum ise başarılı bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmanızdır. Bazı kullanıcılar kendileri yaparak düşük reklam maliyetleri oluşturmayı hedeflemektedir. Ancak bu durum biraz zahmetli olabilir. Onun için başarılı bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmanız en doğru karar olacaktır.

Daha Fazla Kullanıcıya Ulaşırsınız

Belki de dijital pazarlamayı bu denli önemli kılan neden ulaşabileceğiniz kitle sayısıdır. Geleneksel pazarda kısa sürede bu denli kitleye ulaşmak pekte kolay değildir. Ancak dijital pazarlamada bu oldukça kolaydır. Reklamlar ve diğer çalışmalar sayesinde milyonlarca kullanıcıya kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bu da sizin en büyük avantajınız olacaktır.

Marka Bilinirliğinizi Artırırsınız

Dijital pazarlama, marka bilinirliğini artırmak ve satışlar konusunda artış oluşturmak için çok başarılıdır. Markanızın sadece bilinirliğini artırmak için çalışmalar yapabilirsiniz. Markanızın daha çok kitle tarafından tanınması ve potansiyel müşterilerinize markanızı kısa sürede tanıtmak sandığınızdan daha kolay olabilir.

İstatistiksel Yaklaşımlar Yaparsınız

Dijital pazarlama makalemizde en son kısma geldiğimizde istatistiksel yaklaşımlar kısmını görüyoruz. Dijital alanda yapacağınız hemen her çalışma için istatistik raporlarına ulaşabilirsiniz. Reklamlar, tanıtımlar, SEO çalışmaları gibi her çalışmanın detaylı verilerine ulaşabilirsiniz. Bu verileri analiz ederek hareketlerinizi olumlu şekilde şekillendirebilirsiniz. Kısaca dijital pazarlama sayesinde geleneksel pazarlamadan daha kısa sürede olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

4 Beğeni