Blog Yorumlarının SEO'daki Önemi

Blog Yorumculuğu Nedir?

Bloglara yorum yapmak, sektör uzmanları ve paydaşlar arasında sağlıklı bir ilişki kurmanın bir yoludur. Bloga ve dolayısıyla blogları yayınlayan web sitesine giderek daha fazla ziyaretçi çekmeye yardımcı olur.

Basitçe söylemek gerekirse, blog yorumları, blog gönderilerinin altında görünen yorumlara atıfta bulunur. Bu yorumlar blog hakkında sorular, blogu öven alıntılar veya blog yazarının başka birinin sorduğu sorulara verdiği yanıtlar olabilir.

Blog Yorumlarının SEO'daki Önemi

 • Blog yorumlama, blogları geniş bir düzeyde duyurmak için harika bir yoldur.
 • Blog yorumculuğunun konuşma tonu, blog yazarları ve okuyucu arasında ilişki kurulmasına yardımcı olur.
 • Blog yorumlama web sitelerine trafik artar.
 • Arama motoru optimizasyonu için de faydalıdır.
 • Oldukça uygun maliyetli bir link oluşturma yöntemidir.
 • Blog Yorumlarının SEO’ya Faydaları
 • Yorumlar Trafiğinizi Artırır

Okuyucular tarafından yorum bölümüne yazılan herhangi bir backlink, yer imi, yeniden tweet ve sosyal medya gönderisi web sayfasına organik trafik çeker.

Yorumlar içerik pazarlama stratejisinin bir parçasıdır. Bu nedenle, bu blog yorumları uzun kuyruklu anahtar kelimelere sahip olduğunda, trafiği artırmaya yardımcı olurlar. Backlink için blog yorumlama, sektördeki influencer’lar ve sosyal medya meraklılarından oluşan güçlü bir ağ oluşturmaya yardımcı olur. Blog yorumlama, blog içeriğiyle ve ilgili web sayfalarıyla gerçekten ilgilenen kişilerin gerçek filtrelenmiş trafiğini çeker.

Blog yorumlama, ortak ilgi alanlarına sahip kişilerin entelektüel görüş alışverişinde bulunabilecekleri ve sorularına yanıt alabilecekleri bir platformdur.

Backlink Oluşturmaya Yardımcı Olur

Backlink için blog yorumlama güçlü bir SEO stratejisidir. Blog okuyucusu veya izleyicisi başkalarının bloglarına yorum yaptığında, kendi web sitesine ilişkisel bir bağlantı veya geri bağlantı bırakabilir. Sonuç olarak, blog yayıncısı bazen yorumcunun sayfasını ziyaret eder ve trafik sayısını artırır. Dolayısıyla, bu blog yorumlama eylemi dolaylı olarak yorumcunun web sitesine daha fazla trafik gelmesini sağlar.

Sosyal Paylaşımlarınızı Artırır

Blog okuyucuları ve izleyicileri gerçek kitlenizdir ve onlar sayfanıza girdikten sonra sosyal paylaşımlar yoluyla web sitenizin erişimini artırabilirsiniz. Doğru anahtar kelimeleri ve kaliteli içeriği kullanan yorumlar duygusal bir bağ uyandırır ve böylece blogu arkadaşlarıyla, meslektaşlarıyla ve benzer düşünen diğer kişilerle yeniden paylaşmaya teşvik eder.

İlişki Geliştirir

Blog yorumlama, sektör çalışanları ve sosyal medya meraklıları için görüşlerini paylaşma ve sorularına yanıt alma fırsatı sağlar. Sonuç olarak blog yazarları ile blog okuyucuları/izleyicileri arasında sağlıklı bir bağ oluşur. Bu ilişki kurma egzersizi uzun zaman alsa da uzun vadede olumlu sonuçlar verir.

İç Bağlantı Fırsatlarınızı Artırır

Yorumlar bölümündeki soruları yanıtlarken, yanıtlarınıza bir iç bağlantı ekleyebilirsiniz. Bu dahili bağlantılar ilgili diğer bloglara veya aynı etki alanındaki diğer web sayfalarına olabilir. Dahili bağlantı, web sitenize erişimi ve trafiği artırmak için harikadır ve web sitesi performansını iyileştirmeye yardımcı olur.

Marka Tanınırlığı

Bloglama veya blog yorumlama belirli bir alanda yapılır ve böylece hedef kitlenin dikkatini çeker. Bu nedenle, bir kişi ilgilendiği bir blogu okuduğunda, içerik ve marka adı gelecekte hatırlamak için hafızalarında bir yer kaplar.

Satışları Hızlandırır

Blog yorumlama, aynı alan adının farklı web sayfalarına daha fazla trafik ve hedef kitle arasında daha fazla paylaşım anlamına gelir. Marka tanınırlığına yol açar, dolayısıyla bireyin bir sonraki satın alma işleminde blogun arkasındaki markayı göz önünde bulundurma ihtimali yüksektir. Sonuç olarak blog yorumlama, satışları hızlandıran bir yakıt haline gelir.

İç bağlantılar ve yeniden paylaşımlar içeren hatasız bir blog yorum yönetimi, marka bilinirliğini ve ürün sayfası sıralamasını iyileştirir.

Bloglarınız Için SEO Dostu Yorumlar Nasıl Kazanılır?

SEO’da blog yorumlama, blog yazılarının yorum bölümüne değerli metinler eklemekle ilgilidir. Genellikle bu yorum bölümünde yorumcunun adı, e-posta adresi ve web sitesi gibi kişisel bilgileri istenir. Böylece birisi yorumu okuduğunda ve web bağlantısına tıkladığında, ilgili web sitesine yönlendirilir. Bu aynı zamanda web linklemenin en basit şekli olarak da adlandırılır. Bu tür SEO dostu yorumlar web sitesi profilini geliştirir ancak SERP’lerde web sayfası sıralamasında önemli bir rol oynamaz.

SEO’da Blog Yorumculuğunun Nasıl Yapılacağına Dair Birkaç Ek Ipucu Ve Püf Noktası

İçeriği uzun ve blog yazısıyla alakalı hale getirin. “güzel” veya “Beğendim” gibi iki kelimelik yorumlar bloga fazla değer katmayacaktır. Yaklaşık 100-200 kelimelik uzun yorumlar daha ilgi çekicidir ve blog sahipleri tarafından takdir edilir ve onaylanır.

 • İlk yorum yapan kişi olmaya çalışın çünkü ilk yorumlar diğerlerine göre daha fazla trafik çeker.
 • Nişiniz veya sektörünüzle ilgili olan blog gönderilerine yorum yapın.
 • Eğer bir soru varsa, sorun.
 • Sorulan sorulara bir cevabınız varsa, cevabınızda açıklayıcı olun.
 • Blog yorumlarında uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın.
 • Diğer web sitelerinde blog yorumlama nasıl yapılır?
 • Yorum yapmak istediğiniz blogları bulun

Yorum yapmak istediğiniz blogları bulmak için Google gibi arama motoru operatörlerinden yararlanın. Bunun için “nişiniz + cevabınız” metnini girin. Size yorum yapabileceğiniz blogların bir listesini sunar. Ardından, yorum yapmak için en yeni ve alakalı blogları bulmanıza yardımcı olan birçok filtre vardır.

Abone Olun Ve En Son Gönderilerden Haberdar Olun

Alanınızdaki birkaç web sitesine abone olduğunuzda, portalda yeni bir blog yazısı yayınlandığında e-posta alırsınız. Bu sayede siteyi ziyaret edebilir ve yorum bölümüne katma değerli bir mesaj gönderebilirsiniz. Google Alerts’ün yanı sıra, bu eski yöntem bile ilgilendiğiniz yeni bir blog yazısı çevrimiçi olarak yayınlandığında size bir uyarı gönderme konusunda faydalıdır.

Yorumunuzu Gönderin

Her yorumunuz, blog yazarınızla sağlıklı bir ilişki kurmaya yönelik bir adımdır. Bu yüzden yorum olarak yalnızca değerli mesajlar bırakın. Yorumu SEO dostu hale getirmek için anahtar kelimelerden ve bağlantılardan yararlanmaya çalışın. Asla spam mesaj bırakmayın ve yorumunuzu her zaman temiz ve etkileyici tutun.

4 Beğeni